Araba Tutkum

Xenon Far Nedir ve Yararları Nelerdir Faydalı Bilgiler

Xenon Far Nedir ve Yararları Nelerdir

Xenon Far Nedir ve Yararları Nelerdir

Öncelikle Xenon far nedir, bunun tanımını yapalım. Xenon far, içinde yüksek miktarda xenon gazı bulunan mikro deşarj lambası olarak tanımlanabilir. Farlarda bulunan ışık cam tüp içerindeki yüksek basınç ile doldurulmuş olan xenon gazı ile elektrotlar arasındaki ark ve çakma sebebiyle ortaya çıkar. Xenon gaz aydınlatma amaçlı olarak 1930 yıllarında kullanılmaya başlansa da, otomobil sektörüne 1990 yılında girmiştir ve o günden beri yaygın olarak kullanılmaya devam edilmiştir. Xenon farın önünde ışığı kesecek, küçük bir elektrik motoru ile çalışan hareketli bir parça bulunur. Aracın farları uzun konumda iken xenon farın önü tamamen açıktır, aracın farları yakın konumda ise yarım ay şeklini alır. Xenon farlar kullanılırken, far yıkama sisteminin de araçlarda bulunma zorunluluğu bulunmaktadır. Çünkü far camlarının kirli ve paslı olması, aydınlatmanın yeterli derecede olmasına engel olmaktadır. Bu durum sürücüler için bir sorun oluşturabilmektedir.

Xenon farın önemi ve xenon farın yararları nelerdir diye sorulacak olursa Xenon far ile ilgili kişilere avantajlar sağlayacak birçok maddeden bahsedebiliriz. Xenon ampullere göre 3 kat daha fazla ışık yayarlar. Ayrıca halojen ampullerin harcadığı gücün yarısı kadar güç harcamaktadır. Xenon farların düşük güç ile çalışması aracın elektrik sisteminden daha az elektrik harcar. Xenon farlar sürücüler için çok net bir sürüş alanı sağlarlar. Normal farlara oranla çok daha güvenli ve gözü yormayacak bir sürüş olanağı tanımaktadır. Özellikle karanlıkta araç kullanımını gün ışığında araç kullanır hale getiren xenon far, araç sürücüleri için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Trafikte araç sürücülerinin şikâyet ettiği konulardan bir tanesi de gece sürüşlerinde gözlerin kamaşmasıdır. Xenon farlar, halojen farlara göre çok daha az göz kamaştırmaktadır. Sürücüler karanlıkta araç kullanırken yol kenarlarını daha kolay görebilmektedirler. Xenon farların içindeki hareketli parçalar yaklaşık olarak 50.000 kez sorun çıkarmadan kullanılabilmektedir. Kaliteli xenon farlar kullanıldığında araçların ömürleri kadar kullanılabilinir. Xenon farlar ile çok daha geniş görüş alanı sağlanılarak trafikte güvenle araç kullanılması sağlanmaktadır.

Xenon far her arabaya takılır mı sorusu için cevabımız tabi ki evet olmaktadır. Yerli ve yabancı tüm araçlara xenon farlar takılabilir. Xenon farın fiyatı nedir denilirse biraz iyi kalitede bir xenon far alınacak olunduğunda kullanılacak olan tüm ekipmanlar dâhil set fiyatı ortalama 150–200 TL lerden başlamaktadır. Daha kaliteli olan xenon almak istenirse daha yüksek fiyatlarda xenon setleri alınabilinmektedir. Farları aldıktan sonra bu işti yapan, herhangi bir ustaya taktırılması gerekmektedir. Xenon far ne kadara takılır sorusunun cevabını ise tam olarak montajı ile birlikte genel olarak 500 TL gibi fiyatlara yapılabilinmektedir.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Kara Trafiğinden Bunalanlar İçin Geliştirilen Uçan Arabadan Kötü Haber Geldi.

Kara Trafiğinden Bunalanlar İçin Geliştirilen Uçan Arabadan Kötü Haber Geldi.

Daha Önceden Haberini Yaptığımız Uçan Arabadan Kötü Haber Geldi Haberin Devamı Haberimizde...

DEVAMI

Avrupaya Katılacak Yıldız Teknik Üniversitesi AE2 Project

Avrupaya Katılacak Yıldız Teknik Üniversitesi AE2 Project

AE2 Project, Üst Düzeyde Enerji Verimliliği Sağlayan...

DEVAMI

FOTO GALERİ

  • 2015 Rolls-Royce Phantom Drophead Coupe Nighthawk
  • 2015 Ford Edge Sport
  • 2016 Porsche Cayman GT4
  • 2015 Volkswagen Golf SportWagen

VİDEOLAR

  • Yamaha R1 vs CBR1000RR Egzoz Kapışması
  • Mustang Cobra vs Yamaha R1
  • 2015 S1000RR vs 2014 S1000RR
  • Kawasaki H2R Dyno Run
<p>yeni Porsche Panamera'yı nasıl buldunuz?</p>

HAVA DURUMU